Dzień z Arduino.

Dzień klubowy z Arduino .

      Dzisiejsze spotkanie miało za zadanie zaprezentowanie i zapoznanie klubowiczów z   Arduino.

Arduino, jako platforma programistyczna oparta na projekcie Open Hardware pozwala budować ze znormalizowanych „klocków” różnego rodzaju układy. Stopień skomplikowania jak i zaawansowania może być dostosowany do indywidualnych możliwości i umiejętności osoby chcącej zapoznać się z techniką mikroprocesorową jak i zaawansowanych programistów.

Sercem całego modułu jest procesor Atmega 328, występują oczywiście różne rodzaje tego procesora przystosowane do różnych potrzeb i zadań. Jednym z najprostszych modułów  jest Arduino Mini a największym jest Arduino Mega.  Moduły z tej rodziny posiadają port USB pozwalający podpiąć go bezpośrednio do komputera oraz inne porty wejścia – wyjścia pozwalające komunikować się z innymi urządzeniami i modułami.

Programowanie Arduino jest możliwe dzięki zintegrowanemu środowisku IDE i oparte jest na języku C/C++,  z małymi modyfikacjami. Bogata liczba przykładów pozwala nieobeznanemu użytkownikowi w prosty sposób zapoznać się z elementami programowania. Liczne moduły pozwalające dokonywać pomiarów temperatury, ciśnienia , wilgotności sterować wyświetlaczami LCD, od typowych 2×16 do wyświetlaczy graficznych, niedawno używanych w telefonach.

Dla krótkofalowców istnieje wiele ciekawych projektów, takich jak VFO oparte na AD9850, sterowniki obrotnic do anten czy choćby nawet proste VNA. Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać ” Arduino VFO” i już mamy kilka ciekawych projektów…

Pozostaje tylko spróbować i nie poddawać się po kilku pierwszych niepowodzeniach.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.