ŁOŚ 2018

W dniach  25-27 maja odbyło się w Jaworznie k.Wielunia XII Ogólnopolskie Spotkanie Krótkofalowców – ŁOŚ 2018. Na spotkanie przybyło wielu krótkofalowców nie tylko z SP ale i okolicznych krajów. Spotkanie ma na celu głównie integrację środowiska krótkofalowców, jednak nie jest to jedynym zadaniem spotkania.  Istotną sprawą jest wymiana doświadczeń, prezentacje własnych konstrukcji jak i wspomnienia  kolegi Ryszarda SP4BBU o krótkofalarstwie z okresu przed II wojną światową.

Kolega Adam SQ5RWQ zaprezentował dwupasmowy modułowy odbiornik „Dosia” na pasmo 40/80 m. Wielofunkcyjną syntezę z układem Si5351A oraz wzmacniacz HF 25 W. Link do strony internetowej z ciekawymi projektami Adama.

Ciekawą prezentację łączności kryzysowej zaprezentował kolega Michał SP9XWM. Zaprezentowany został system łączności składający się z komputera i radiostacji KF umożliwiający w sytuacji kryzysowej uzyskanie dostęp do sieci Internetowej w celu wysyłania informacji przez email do dowolnego miejsca na świecie.

Członkowie naszego klubu również zaznaczyli swoją obecność na Łosiu. W spotkaniu uczestniczyli: Andrzej SP2FRY, Emil SP2QVH, Mariusz SQ2HCE oraz zaprzyjaźnieni z klubem Janusz SP2CNW i Leszek.

Testy anteny na dwa pasma 14 i 50 MHz.

    Na tegorocznym Łosiu postanowiliśmy przeprowadzić testy anteny wykonanej na dwa pasma 50 i 14 MHz. W zamyśle ma to być prosta antena na wyjazdy w teren. Została wykonana z równoległego połączenia dipoli ćwierćfalowych. Dystansy między dipolami wykonano z rurek PCV o średnicy 10 mm i długości 12 cm.

    Testy terenowe anteny zawieszonej na maszcie o wysokości 3 m przy użyciu VNA pozwoliły na zestrojenie anten w pasmach. Przetestowaliśmy wpływ wysokości zawieszenia anteny na rezonans. Udało się zestroić antenę w wybranych pasmach, jednak zmiana wysokości masztu o 1 metr powodowała zmiany częstotliwości rezonansu nawet o 80 kHz – dla pasma 14 MHz. Wniosek z tego płynie że antena wyjazdowa do pracy w terenie musi posiadać pewien „zapas” pozwalający ją dostroić do aktualnych warunków terenowych w jakich nam przyjdzie pracować.    Do testów użyliśmy transceivera FT-100 oraz skrzynki antenowej MFJ-945E co pozwoliło nam optymalnie dopasować antenę do interesującego nas fragmentu pasma.                                     Niestety, na Łosiu trudno przeprowadzić łączność na falach KF, z uwagi na ilość pracujących stacji na tak małym obszarze. Zakłócenia od sąsiednich stacji nie pozwoliły nam na przeprowadzenie łączności w paśmie 14 MHz. Pasmo 50 MHz było w tym czasie nieaktywne. Pełne testy terenowe pozwolą w przyszłości na sprawdzenie anteny w warunkach polowych. Co pozwoli dopracować konstrukcję anteny.

„Mała Przyłosiowa Elektrownia Słoneczna”.

Pomysł na „Małą Przyłosiową Elektrownię Słoneczną” powstał na Łosiu 2017 w chwili gdy nadmiernie rozładowany akumulator w samochodzie odmówił współpracy przy uruchomieniu samochodu.

Na letnich wyjazdach terenowych prawie każdy krótkofalowiec używa radia oraz turystycznej lodówki zasilanej z akumulatora. Zadaniem „elektrowni” jest dostarczenie energii dla sprzętu radiowego i lodówki.

Sercem „elektrowni” jest akumulator o pojemności ok. 40 Ah, do ładowania służy panel solarny o mocy 55 W i wymiarach ok. 55 x 65 cm. Nad procesem ładowania akumulatora czuwa typowy sterownik do układów solarnych o prądzie przewodzenia 10 A. Aby ułatwić sobie życie wykonałem małą centralkę elektryczną z możliwością pomiaru napięcia i prądu, używając gotowych modułów z bocznikiem prądowym. Całość dopełniają światła LED o łącznej mocy 4,5 W dające dość światła dla kilku uczestników zlotu ŁOŚ 2018.

Testy terenowe pokazały że przy ustawieniu lodówki na 15 stopni C panel solarny doładowywał akumulator który pozwoli na kilkudniową pracę lodówki. Lepszy byłby panel o mocy 80 – 100 W który wystarczająco doładowałby akumulator w ciągu słonecznego dnia.

 

Galeria

 

Przemiennik SR2BG z nowymi funkcjonalnościami , znowu nadaje !!!

 SR2BG – Na chwilę obecną jest to pierwszy przemiennik, który jest elementem systemu sieci Svxlink (FM Copernicus Network) o zasięgu regionalnym, reszta systemu oparta jest na nodach. Osobą, która administruje i zarządza zdalnie całym systemem jest kolega Waldek SP2ONG z Torunia ( to jego projekt http://sp2ong.qrz.pl/).
SR2BG POSIADA NOWE FUNKCJONALNOŚCI TJ :

MeteoInfo

Moduł pozwala odsłuchać w postaci komunikatu głosowego raport o stanie rzek na naszym obszarze oraz aktualna dane pogodowe.
W raporcie o stanie rzek otrzymamy informacje z wodowskazów dla rzeki Wisła o stanie aktualnym rzeki oraz informacje o przekroczeniu stanów ostrzegawczych lub alarmowych jeśli takie będą.
Komunikat generowany jest z bieżących danych gromadzonych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy.

Aby odsłuchać raport o stanie rzek należy wysłać via DTMF kod*60#

Aby odsłuchać raport o stanie pogody należy wysłać via DTMF kod*61#

 

METAR

Metar jest format kodowanego raportu o pogodzie używany w meteorologii lotniczej i prognozie pogody. METAR jest akronimem od ang. Meteorological Aerodrome Report. Typowy METAR zawiera informację o temperaturze, ciśnieniu, temperaturze punktu rosy, sile i kierunku wiatru, opadzie, pokrywie chmur, wysokości podstawy chmur, widzialności, lecz może zawierać też inne informacje (np. stan dróg startowych). (Żródło wikipedia)

Po wysłaniu kodu DTMF: *51#  będzie otworzona informacja z portu lotniczego Bydgoszcz-Szwederowo. Możemy odsłuchać komunikaty z innych portów lotniczych wysyłając kod DTMF.

Oczywiście warto również wspomnieć o pracy naszego przemiennika w sieci echolink…..

Zapraszamy na strone przemiennika

http://sr2bg.qrz.pl/

 

SERDECZNE PODZIĘKOWANIA dla kolegów wkładających swój czas oraz swoje zaangażowanie w to  by przemiennik działał i służył nam wszystkim!!!

SPOTKANIA KLUBOWE

SPOTKANIA KLUBOWE ODBYWAJĄ SIĘ W KAŻDY CZWARTEK OD GODZINY 18 ZAPRASZAMY DO KLUBU.
KLUB MIEŚCI SIE W NOWEJ SIEDZIBIE PRZY MODRZEWIOWEJ 25 TAM GDZIE ODDZIAŁ PZK
ZAPRASZAMY SERDECZNIE

UWAGA MROZY ! BEZPIECZEŃSTWO W CZASIE MROZU!

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne przed silnym mrozem. Stopień zagrożenia oceniono na 1. Niskie temperatury, które mogą stanowić zagrożenie, mają występować od 26.02.3018 od godz. 9 aż do 2.03.2018 do godz. 10.

Synoptycy z IMGW-PIB prognozują, że w nocy temperatura minimalna wyniesie od -16°C do -13°C. Jednak lokalnie termometry mogą pokazać nawet do -20°C!

W ciągu dnia będzie trochę cieplej, ale wciąż zimno: od -9°C do -6°C.

Odczucie zimna zawsze potęguje także wiatr. W nocy z 26/27.02 powieje ze średnią prędkością od 5 km/h do 15 km/h. Od 27.02 wiatr będzie się wzmagał, jego średnia prędkość wyniesie od 20 km/h do 35 km/h. Z kolei w nocy z 28.02/01.03 synoptycy przewidują osłabnięcie wiatru – średnia prędkość od 10 km/h do 25 km/h. Głównie będzie wiał wschodni wiatr.

Jak chronić się przed mrozem?

Przy tak mroźnych dniach, jakie zapowiadają synoptycy, radzimy stosować się do tych zasad ochrony przed mrozem:

  • Ubieraj się ciepło. Zakładaj kilka warstw odzieży tak, by łatwo było je zdjąć, np. sweter, gdy się spocisz w trakcie wysiłku. Załóż bieliznę ochronną np. termiczną, ciepłą kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nie przemakalne buty.
  • Nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.
  • Nie spożywaj alkoholu. Jego wypicie przyśpiesza krążenie, a w konsekwencji zwiększa wymianę ciepła między organizmem a otoczeniem i doprowadza do szybkiego wychłodzenia ciała.
  • Zabezpiecz przed mrozem skórę twarzy i rąk, smarując je ochronnym kremem. Zdejmij kolczyki lub inna biżuterię, bo ściąga zimno.
  • Powiedz komuś (rodzinie lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu), dokąd idziesz. Oszacuj, jak długo Cię nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi Twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić (przysypane śniegiem ścieżki). Nie zapomnij odmeldować się po powrocie, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.
  • Na zimowe wycieczki nie wybieraj się sam. W grupie jest bezpieczniej.
  • Nie forsuj się. Idąc w grupie w głębokim śniegu, należy zmieniać co jakiś czas osobę prowadzącą. Torowanie drogi (przecieranie szlaku) jest bardzo męczące.
  • Kiedy popsuje się pogoda, a poczujesz się zmęczony, głodny lub zacznie Ci coś dolegać, nie wychodź na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.
  • Odmrożone palce możesz włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.
  • W przypadku dużych odmrożeń udaj się do lekarza.

UWAGA UWAGA OD1.02.2018 ZMIANA SIEDZIBY KLUBU!!!

Od 1.02.2018 ZAPRASZAMY DO NAS DO KLUBU NA UL MODRZEWIOWĄ 25                                (TEN SAM BUDYNEK I TO SAMO PIĘTRO CO PZK)

SPOTKANIA KLUBOWE ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ CYKLICZNIE CO CZWARTEK OD GODZINY 18:00

SERDECZNIE ZAPRASZMY WSZYSTKICH SYMPATYKÓW RADIOWYCH , KLUBOWICZÓW , NIEKLUBOWICZÓW … KRÓTKOFALOWCÓW I OSOBY ZAINTERESOWANE KRÓTKOFALARSTWEM.

CHCESZ ZOSTAĆ KRÓTKOFALOWCEM ????  NIC PROSTSZEGO -POMOŻEMY CI ZOSTAĆ KRÓTKOFALOWCEM – OCZYWISCIE NIEODPŁATNIE!!!!