ŁOŚ 2018

W dniach  25-27 maja odbyło się w Jaworznie k.Wielunia XII Ogólnopolskie Spotkanie Krótkofalowców – ŁOŚ 2018. Na spotkanie przybyło wielu krótkofalowców nie tylko z SP ale i okolicznych krajów. Spotkanie ma na celu głównie integrację środowiska krótkofalowców, jednak nie jest to jedynym zadaniem spotkania.  Istotną sprawą jest wymiana doświadczeń, prezentacje własnych konstrukcji jak i wspomnienia  kolegi Ryszarda SP4BBU o krótkofalarstwie z okresu przed II wojną światową.

Kolega Adam SQ5RWQ zaprezentował dwupasmowy modułowy odbiornik „Dosia” na pasmo 40/80 m. Wielofunkcyjną syntezę z układem Si5351A oraz wzmacniacz HF 25 W. Link do strony internetowej z ciekawymi projektami Adama.

Ciekawą prezentację łączności kryzysowej zaprezentował kolega Michał SP9XWM. Zaprezentowany został system łączności składający się z komputera i radiostacji KF umożliwiający w sytuacji kryzysowej uzyskanie dostęp do sieci Internetowej w celu wysyłania informacji przez email do dowolnego miejsca na świecie.

Członkowie naszego klubu również zaznaczyli swoją obecność na Łosiu. W spotkaniu uczestniczyli: Andrzej SP2FRY, Emil SP2QVH, Mariusz SQ2HCE oraz zaprzyjaźnieni z klubem Janusz SP2CNW i Leszek.

Testy anteny na dwa pasma 14 i 50 MHz.

    Na tegorocznym Łosiu postanowiliśmy przeprowadzić testy anteny wykonanej na dwa pasma 50 i 14 MHz. W zamyśle ma to być prosta antena na wyjazdy w teren. Została wykonana z równoległego połączenia dipoli ćwierćfalowych. Dystansy między dipolami wykonano z rurek PCV o średnicy 10 mm i długości 12 cm.

    Testy terenowe anteny zawieszonej na maszcie o wysokości 3 m przy użyciu VNA pozwoliły na zestrojenie anten w pasmach. Przetestowaliśmy wpływ wysokości zawieszenia anteny na rezonans. Udało się zestroić antenę w wybranych pasmach, jednak zmiana wysokości masztu o 1 metr powodowała zmiany częstotliwości rezonansu nawet o 80 kHz – dla pasma 14 MHz. Wniosek z tego płynie że antena wyjazdowa do pracy w terenie musi posiadać pewien „zapas” pozwalający ją dostroić do aktualnych warunków terenowych w jakich nam przyjdzie pracować.    Do testów użyliśmy transceivera FT-100 oraz skrzynki antenowej MFJ-945E co pozwoliło nam optymalnie dopasować antenę do interesującego nas fragmentu pasma.                                     Niestety, na Łosiu trudno przeprowadzić łączność na falach KF, z uwagi na ilość pracujących stacji na tak małym obszarze. Zakłócenia od sąsiednich stacji nie pozwoliły nam na przeprowadzenie łączności w paśmie 14 MHz. Pasmo 50 MHz było w tym czasie nieaktywne. Pełne testy terenowe pozwolą w przyszłości na sprawdzenie anteny w warunkach polowych. Co pozwoli dopracować konstrukcję anteny.

„Mała Przyłosiowa Elektrownia Słoneczna”.

Pomysł na „Małą Przyłosiową Elektrownię Słoneczną” powstał na Łosiu 2017 w chwili gdy nadmiernie rozładowany akumulator w samochodzie odmówił współpracy przy uruchomieniu samochodu.

Na letnich wyjazdach terenowych prawie każdy krótkofalowiec używa radia oraz turystycznej lodówki zasilanej z akumulatora. Zadaniem „elektrowni” jest dostarczenie energii dla sprzętu radiowego i lodówki.

Sercem „elektrowni” jest akumulator o pojemności ok. 40 Ah, do ładowania służy panel solarny o mocy 55 W i wymiarach ok. 55 x 65 cm. Nad procesem ładowania akumulatora czuwa typowy sterownik do układów solarnych o prądzie przewodzenia 10 A. Aby ułatwić sobie życie wykonałem małą centralkę elektryczną z możliwością pomiaru napięcia i prądu, używając gotowych modułów z bocznikiem prądowym. Całość dopełniają światła LED o łącznej mocy 4,5 W dające dość światła dla kilku uczestników zlotu ŁOŚ 2018.

Testy terenowe pokazały że przy ustawieniu lodówki na 15 stopni C panel solarny doładowywał akumulator który pozwoli na kilkudniową pracę lodówki. Lepszy byłby panel o mocy 80 – 100 W który wystarczająco doładowałby akumulator w ciągu słonecznego dnia.

 

Galeria

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.