UWAGA MROZY ! BEZPIECZEŃSTWO W CZASIE MROZU!

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne przed silnym mrozem. Stopień zagrożenia oceniono na 1. Niskie temperatury, które mogą stanowić zagrożenie, mają występować od 26.02.3018 od godz. 9 aż do 2.03.2018 do godz. 10.

Synoptycy z IMGW-PIB prognozują, że w nocy temperatura minimalna wyniesie od -16°C do -13°C. Jednak lokalnie termometry mogą pokazać nawet do -20°C!

W ciągu dnia będzie trochę cieplej, ale wciąż zimno: od -9°C do -6°C.

Odczucie zimna zawsze potęguje także wiatr. W nocy z 26/27.02 powieje ze średnią prędkością od 5 km/h do 15 km/h. Od 27.02 wiatr będzie się wzmagał, jego średnia prędkość wyniesie od 20 km/h do 35 km/h. Z kolei w nocy z 28.02/01.03 synoptycy przewidują osłabnięcie wiatru – średnia prędkość od 10 km/h do 25 km/h. Głównie będzie wiał wschodni wiatr.

Jak chronić się przed mrozem?

Przy tak mroźnych dniach, jakie zapowiadają synoptycy, radzimy stosować się do tych zasad ochrony przed mrozem:

  • Ubieraj się ciepło. Zakładaj kilka warstw odzieży tak, by łatwo było je zdjąć, np. sweter, gdy się spocisz w trakcie wysiłku. Załóż bieliznę ochronną np. termiczną, ciepłą kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nie przemakalne buty.
  • Nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.
  • Nie spożywaj alkoholu. Jego wypicie przyśpiesza krążenie, a w konsekwencji zwiększa wymianę ciepła między organizmem a otoczeniem i doprowadza do szybkiego wychłodzenia ciała.
  • Zabezpiecz przed mrozem skórę twarzy i rąk, smarując je ochronnym kremem. Zdejmij kolczyki lub inna biżuterię, bo ściąga zimno.
  • Powiedz komuś (rodzinie lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu), dokąd idziesz. Oszacuj, jak długo Cię nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi Twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić (przysypane śniegiem ścieżki). Nie zapomnij odmeldować się po powrocie, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.
  • Na zimowe wycieczki nie wybieraj się sam. W grupie jest bezpieczniej.
  • Nie forsuj się. Idąc w grupie w głębokim śniegu, należy zmieniać co jakiś czas osobę prowadzącą. Torowanie drogi (przecieranie szlaku) jest bardzo męczące.
  • Kiedy popsuje się pogoda, a poczujesz się zmęczony, głodny lub zacznie Ci coś dolegać, nie wychodź na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.
  • Odmrożone palce możesz włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.
  • W przypadku dużych odmrożeń udaj się do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.